    Product code: 750-RECYCLEBIN-DEPOSIT
    Waste Sorting Cardboard Bin for DEPOSIT
    Inner Dimensions: 360 x 360 x 750 mm
    External Dimensions: 365 x 365 x 755 mm
    Delivery by 2026-05-15
    Inside the box, there is a place for a bin bag (120 l).
    Also, different sizes of recycling bins and containers are available.
    FSC
    Quantity Unit price
    Price :
    Quantity
    favorite_border favorite
    Delivery by 2026-05-15
    In stock
    There are 78 items left in stock
    favorite_border favorite
    750-RECYCLEBIN-DEPOSIT
    Product specification:
    Product:
    from stock
    Inner Dimensions, mm
    360 x 360 x 750
    External Dimensions, mm
    365 x 365 x 755
    Carton Type
    corrugated board, C flute, 4 mm
    Package Color
    brown
    Length, mm
    360
    Width, mm
    360
    Height, mm
    750
    Weight, kg
    0.767
    Print (on Package)
    yes
    FSC® Claim
    FSC Mix Credit
    Printing Available
    no
    Printing Services and Personalization
    How to provide the design?
    Technical Requirements
    To ensure high-quality printing, your file must meet these parameters:
    • Color mode: CMYK
    • Resolution: 300 dpi
    • Scale: 1:1
    • Bleeds: 5 mm printing bleeds (overlaps) are mandatory